Skip to content Skip to footer

İlk ve orta eğitimi TED Ankara Kolejinde tamamlayan Ali Toker, İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1990 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği derecesini aldı.

Kariyerine Unilever’de Üretim Planlama Müdürü olarak başlayan Toker, 8 sene boyunca satış ve pazarlamada değişik roller üstlendikten sonra L’oreal Türkiye’de Satış ve Pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak 6 sene görev yaptı.

Sonrasında rotasını ilaç sektörüne çevirip Novartis Türkiye’de 3 sene boyunca Genel Müdür yardımcılığı yaptıktan sonra 2018’e kadar 10 sene boyunca Mısır, Türkiye ve Dubai’de Novartis , Sandoz, Actavis, Amgen ve Bausch&Lomb firmalarının Genel Müdürlük görevlerini üstlendi.

Bu tarihten sonra profesyonel yaşamdan girişimciliğe soyunan Toker bir tarım şirketi olan Tragaia’yı kurarak ceviz üretimine adım attı. Halen cevizin yanında tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ve dikey tarım projeleri ile ilgileniyor, tarımın önündeki sorunların çözümüne yönelik akıllı tarım ve kooperatifçilik uygulamalarını yakından takip ediyor.

Girişimciliğin yanısıra değişik sektörlerdeki kobilerin Türkiye’den dünyaya açılma çabalarına yönetim danışmanı olarak destek veriyor.

Evli ve 2 çocuk babası olan Ali Toker aynı zamanda aktif bir tenis ve yelken sporcusu.