Skip to content Skip to footer

1972 yılında Gaziantep’te doğan Ali ÇÖPLÜ, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, eğitim için ABD’ye gitmiştir. University of Pennsylvania’da Bilgisayar yüksek lisansını almıştır. Yüksek lisans sonrası yazılım mühendisi olarak ABD’de çalışma hayatına başlamıştır. Çalışırken yarı zamanlı olarak New York University’de MBA derecesini de tamamlamıştır.

25 yılı aşan profesyonel kariyerinde Teknoloji, Yatırım Bankacılığı, Mevduat ve Merkez Bankacılığı ve Sermaye Piyasası gibi farklı sektörlerde Yazılım Mühendisliği, Analistlik, BT Süreç Yöneticiliği, Proje, Program ve Portföy Yöneticiliği ve BT direktörlüğü görevlerinde bulunmuştur. Bu süreçte önce ABD’nde daha sonra Türkiye’de bir çok transformasyon program ve projesini uçtan uca yönetmiştir.

2012 yılında göreve başladığı Borsa Istanbul’da bütün BT ekibini yeniden yapılandırırken, çok derinden inandığı Proje Yönetim Ofisi (PYO) kurulması çalışmalarını çok yakından takip edip destekleyerek, yapılan organizasyon değişimi ile 2014 yılında ayrılana kadar PYO ve ilgili süreçlerin oturması ve kurum içinde benimsetilmesi için yoğun mesai harcamıştır. Borsa Istanbul’daki ilk Agile/Scrum takip edilen projesinde Product Owner olarak takip etmiş ve başarı ile hayata geçirmiştir.

Daha önce hem MSc ve MBA dereceleri de bulunan Ali, 2017 Ocak ayında PMP sertifikasını alarak PMI ailesine katılmıştır. Profesyonel kariyerinin yanında kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan PMI Türkiye üyesidir ve gönüllü olarak destek vermektedir. Aynı şekilde gönüllü olarak İTÜ Çekirdek programında Mentor/yatırımcı olarak girişimci ekosistemine destek veriyor.

Proje Yönetim, Agile ve İş Analizi alanına ek olarak blokzincir, kriptoparalar, ödeme şirketleri ve fintek konusunda farklı projelere danışmanlıklar vermekte ve kendi geliştirdiği algoritmik alım-satım platformunu da işletmeye devam etmektedir.