Skip to content Skip to footer

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi, Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

1990 yılında New Jersey’de yerleşik Stevens Institute of Technology Üniversitesinde, Finans Mühendisliği & Yönetim Bilgi Sistemleri dalında Yüksek Lisansını onur derecesiyle tamamladı.

Çalışma hayatına 1990 yılında New Jersey’de Prudential Financial’da başlayan Mehmet Urcu, daha sonra USAID tarafından fonlanan IESC-TOBB ortak programında 5 yıl Ülke Direktörlüğü yapmıştır. 1999’dan itibaren MNG Yatırım’da Genel Müdür Yardımcısı olarak, ardından TSKB Menkul Değerler CEO’su olarak 5 yıl görev yapmıştır.

2006 – 2014 yılları arasında sırasıyla Yatırım Finansman’da Genel Müdür Yardımcısı, Dubai bazlı yatırım bankası olan Shua Capital Orion Investment’da CEO ardından da Danista Capital Partners ve Istnvest Corporate Finance’de Yönetici Ortak olarak görev yapmıştır.

2014-2019 yılları arasında ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Danışmanı ve belediye iştiraki ANET A.Ş. de Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Aza olarak görev almıştır. Ayrıca Amerikan NASD sermaye piyasası lisanslarına sahip olup yurtiçinde birçok şirkette yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

Ak Portföy Özel Sampaş Holding GYF’nin Yatırım Komitesi ve TRAngels Melek Yatırımcı Ağı üyesidir. Yatırım bankacılığı alanında yurtiçi ve yurtdışında 30 yıldan fazla deneyim sahibidir.

2019 yılından itibaren Sampaş Holding Kentsel Finansman Koordinatörü ve Urcu Aile Ofisi Danışmanlık şirketinde Kurucu Ortak olarak görevine devam etmektedir.