Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Start-up’ların gelişiminde “Lider Yatırımcı”nın rolü

TRAngels olarak sürekli vurguladığımız bazı kavramlar var. Ekonomiye ve sosyal yaşama değer katacak her fikrin değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Odağımız da erken aşama teknoloji start-up’ları. Bu start-up’lar derin teknoloji ile uğraşan, uzun soluklu projeler. Geliştirdikleri teknolojinin potansiyeli, girişimci takımının teknik bilgi ve becerisi ve son olarak ticari başarıyı yakalayacak iş modelini ortaya koyabilecek takım uyumu olduğuna inandığımızda yatırım yapıyoruz.

Böylece, şirketleşme yolunda adım atan girişime uzun yolculuğunda eşlik etmeye başlıyoruz. Bu aşamada çok iyi bildiğimiz bir kural var: Ticari yaşamının başındaki bir oluşumun gelişebilmesi için sadece sermaye yatırımı yeterli değil. Bu sebeple erken aşamadaki projeleri kendi işimiz gibi sahipleniyoruz.

Kuluçka merkezlerinde mentörlük, Demo Day’lerde jüri üyelikleri, ekosistemde katıldığımız çeşitli etkinlikler kapsamında dikkatimizi çeken start-up’lara, proje değerlendirme süreçlerimizden geçtikten sonra yatırım yapmaya karar veriyoruz. Yatırımla birlikte emek yoğun bir süreç, sorumluluk ve sahiplenme başlamış oluyor.

Start-up’ların yaşam döngüsü: teknoloji, satış ve finans

Hemen her sektörden, derin teknoloji start-up’ları yatırımcılarımızın ilgisini çekiyor. Bu start-up’ların kurucuları çoğunlukla, Bir şirket çatısında altında yürütülen ticarileştirme, yönetim, tedarik, dağıtım ve hatta üretim faaliyetlerinden ziyade Ar-Ge ve Ür-Ge alanlarında bilgi ve deneyim sahibi kişiler. Başarıyı sürdürülebilir kılmış start-up’lara baktığımızda uyum içinde çalışan bir ekip kurdukları fark ediliyor. Bu takım teknolojinin yanı sıra, ürünü pazarlayacak ve satabilecek kuvvetli bir satış bacağını, parayı ve yatırımcı ilişkilerini yöneten finans tarafını kapsıyor. Kısacası, teknoloji ile yeni ürün ya da hizmet geliştiren, doğru ve etkin pazarlama ile bu ürünü / hizmeti satan ve girişime yeni sermaye girişini sağlayan, günün sonunda bu yaşam döngüsünü sürdürülebilir kılan girişimler başarılı olup ileri aşamalarda da kurumsal yatırımcıların ilgisini çekiyor.

TRAngels olarak biz de bu döngünün sürekliliğinin sağlanması için girişimlerimize nitelikli sermayemizi sunuyoruz. Yatırım yaptığımız girişimcilerimiz bizi bir nevi danışman gibi görüyorlar. Tam da bu noktada, devreye “lider yatırımcı”larımız giriyor.

Lider Yatırımcı kimdir?

TRAngels’ta her birimiz farklı sektörlerden ve farklı uzmanlık alanlarından gelen, yerel ve küresel pozisyonlarda uzun yıllar çalışmış iş insanlarıyız ve aynı zamanda birer melek yatırımcıyız. Girişimlerimizin ihtiyaç duyduğu her soruya yanıt bulmak, işlerini büyütmeye yardımcı olmak, diğer yandan hem TRAngels A.Ş.’nin hem de bireysel yatırımcıların temsiliyetini gerçekleştirmek, girişimin gidişatı hakkında düzenli bilgi sahibi olabilmek için “Lider Yatırımcılık” yapısından yararlanıyoruz. Kurumsal şirketlerdeki müşteri veya tedarikçi yönetiminden sorumlu yapılanmalardan esinlenen bir model “Lider Yatırımcılık”.

“Lider Yatırımcı”larımız bu göreve talip olduğunda girişimin faaliyet gösterdiği alan hakkında bilgisi olabiliyor ya da ilk kez bu görevle birlikte faaliyet alanını doğrudan start-up’tan öğrenebiliyor. Burada kritik olan, start-up’ın kendi işini, vizyonunu, hedeflerini “Lider Yatırımcı”lara en iyi şekilde aktarması. Düzenli aralıklarla bir araya gelen “Lider Yatırımcı”larımız ve girişim takımı, yaşam döngüsünün sürekliliğini sağlamak üzere birlikte bir iş birliği planı oluşturuyor. Girişimin gelişim yolculuğunda hangi konularda öncelikli ihtiyaçları varsa, “Lider Yatırımcı”lar bu boşlukları doldurmakta öne çıkıyor.

TRAngels’ı farklı kılan Lider Yatırımcılık modeli

TRAngels olarak yatırım yaptığımız her girişimin genelde en az 2 Lider Yatırımcısı oluyor. Operasyonun büyüklüğü, derin teknolojinin geliştirilmekte olmasından dolayı 3 ya da 4 kişilik Lider Yatırımcı takımı olan girişimlerimiz de bulunuyor. “Lider Yatırımcı”nın bu göreve talip olmasında en önemli faktörler, faaliyet alanına olan ilgi ve merak kadar, start-up’ın heyecanını ve tutkusunu paylaşmak.

Start-up’ların şirket içi danışmanı, “Lider Yatırımcı”

“Lider Yatırımcı”larımız, bu özellikleriyle bir nevi bütünleşik hizmet sağlayıcısı olarak görev üstlenmiş oluyor. Yeri geldiğinde uluslararası bir marka ile kurulacak iş birliği toplantısına katılabiliyor, yeri geldiğinde takıma yeni üye seçiminde beyin avcılığı yapabiliyor. Nihai hedef, start-up’ın yaşam döngüsünü sürekli kılarak yeni yatırımlar çekebilmesinin, ticarileşme yolunda gerekli adımları atmasının sağlanması…

Lider Yatırımcılığın geleceği

Bu resme daha tepeden baktığımızda “Lider Yatırımcılık” unvanının, yeni nesil ikinci bir kariyer olacağını öngörüyoruz. Lider Yatırımcılık, sadece uzmanlık bilgisi değil yıllara dayanan iş ve takım yönetimini de kapsadığı, network yaratma konusunda önemli bir fayda yarattığı için gelecekte bir nevi danışmanlık gibi, yeni bir kariyer alanı olacak. Mentorluk ya da koçluktan öte bir katma değer katan “Lider Yatırımcı” olmaya talep daha da artacak ve start-up’ların gelişimine paralel olarak da gelişecek.

Start-up’ların büyümesine, Türkiye’den daha fazla başarı hikayesi çıkarabilmek için girişimlerle birlikte yakalanacak iş birliğine ve uyuma çok önem veriyoruz. Daha fazla start-up’a yatırım yapmak için kaynak yaratmak gibi, içimizden daha fazla “Lider Yatırımcı” çıkması için de bu alanı güçlendirmeyi sürdüreceğiz. TRAngels olarak, ülkemizin dünya sahnesinde rekabetçi kılacak girişimlerin artması hedefiyle, girişimlere o ilk can suyunu vermeye, “Lider Yatırımcı”larımızın da katkılarıyla onları canla başla desteklemeye devam edeceğiz.

Fikrinize güveniyorsanız
biz de size güveniyoruz.

Fikrinizi geleceğe açın.

Adres

Reşitpaşa Mh.
Teknokent Arı 3 Sitesi
No:4/B204 Sarıyer
İstanbul

Yatırımcı iletişimi için: info@trangels.com

Girişimlerle ilgili iletişim için: proje@trangels.com

Bizi Takip Edin